MFPS XXVIII, Bath 6-9 June 2012


Preliminary programme

Wednesday June 6

 8:30-9:30 Tutorial 1 on Game Semantics 
Andrea Schalk, Manchester
Introduction to game semantics

 9:30-9:50 Break

 9:50-10:50 Plenary Address
Patricia Johann, Strathclyde
Lifting Functors: Induction, Coinduction, and (maybe) Parametricity

10:50-11:00 Break

11:00-11:30 
Stephen Brookes 
Concurrent Separation Logic and Syntactic Control of Interference

11:30-12:00  
Aquinas Hobor and Robert Dockins
Time Bounds for General Function Pointers

12:00-13:30 Lunch

Session on Logic, computation and algebraic topology

13:30-14:30 Plenary Address
Steve Awodey, CMU
Homotopy Type Theory

14:30-15:00 
Sanjeevi Krishnan 
Optimization and Poincare Duality


15:00-15:20 Break

15:20-15:50 
Eric Goubault 
Geometry of trace spaces and (some) applications

15:50-16:20 
Nicola Gambino
Homotopy-initial W-types

16:20-16:50 
Andrej Bauer
Automation of proofs in HoTT

End of session on Logic, computation and algebraic topology

16:50-17:00 Break

17:00-17:30 
Joachim Kock 
Data Types with Symmetries and Polynomial Functors Over Groupoids

17:30-18:00 
Naohiko Hoshino
A Representation Theorem for Unique Decomposition Categories

19:00 - 20:30 Reception at the Roman Baths


Thursday, 7 June

 8:30-9:30 Tutorial 2 on Game Semantics 
Paul-Andre Melliès, Paris VII
Tensorial logic, dialogue categories and games

 9:30-9:50 Break

 9:50-10:50 Plenary Address
Michael Clarkson, GWU
Mathematical Foundations for Computer Security

10:50-11:00 Break

11:00-11:30 
Matteo Cimini, Mohammadreza Mousavi, Michel Reniers 
and Murdoch Gabbay 
Nominal SOS

11:30-12:00 
Murdoch Gabbay and Dan Ghica
Game Semantics in the Nominal Model

12:00-13:30 Lunch

Session on Computational effects

13:30-14:30 Plenary Address
John Power, Bath
Category Theoretic Understandings of Universal Algebra and 
its dual: monads and Lawvere theories, comonads and ?

14:30-15:00 
Alex Simpson
Observational equivalence for computational effects

15:00-15:20 Break

15:20-15:50 
Neil Ghani
Fibrational Induction Meets Effects

15:50-16:20 
Andrej Bauer
A semantic account of an effect system

16:20-16:50 
Sam Staton
State-passing style

End of Session on Computational effects

16:50-17:00 Break

17:00-17:30
Ingo Battenfeld 
Observationally-induced effects in cartesian closed categories

17:30-18:00 
Barbara Petit 
Continuation Models for the Lambda Calculus with Constructors


Friday, 8 June

 8:30-9:30 Tutorial 3 on Game Semantics  
Martin Hyland, Cambridge
Title tba

 9:30-9:50 Break

 9:50-10:20 
Ugo Montanari and Matteo Sammartino 
Network Conscious pi-calculus: a Concurrent Semantics

10:20-10:50
Toby Wilkinson 
A Characterisation of Expressivity for Coalgebraic Bisimulation 
and Simulation

10:50-11:00 Break

11:00-11:30 

Filippo Bonchi, Marcello Bonsangue, Georgiana Caltais, Jan Rutten 
and Alexandra Silva
Final Semantics for Decorated Traces

11:30-12:00 
Dan Teodosiu 
A Truly Concurrent Process Semantics over Multi-Pomsets 
of Consumable Resources

12:00-13:30 Lunch

Session on Computability on Continuous Data
This session is part of the ATY

13:30-14:30 Plenary Address
Drew Moshier
Logic of integration, dimension and related geometry

14:30-15:00 
Nick Bezhanishili
Logics for compact Hausdorff spaces

15:00-15:20 Break

15:20-15:50 
Paul Taylor
Semilattice bases for locally compact spaces

15:50-16:20 
Jens Blanck
Interval domains and computable sequences

16:20-16:50 
Martin Escardo
The intrinsic topology of a Martin-Lof universe, with an application to 
Rice's theorem for the universe

End of Session on Computability on Continuous Data

16:50-17:00 Break

17:00-17:30  
Oleksandr Manzyuk
A Simply Typed Lambda-Calculus of Forward Automatic Differentiation

17:30-18:00 
Andrew Lawrence, Ulrich Berger and Monika Seisenberger
Extracting a DPLL Algorithm

19:00 Dinner at the Roman Baths


Saturday, 9 June

 8:30-9:30 Tutorial 4 on Game Semantics 
Luke Ong, Oxford
Two-level Game Semantics, Intersection Types and
Higher-Order Model Checking

13:00-9:50 Break

 9:50-10:20 
Dan Ghica and Nikos Tzevelekos
A System-Level Game Semantics

10:20-10:50  
Guy McCusker, John Power and Cai Wingfield. 
A Graphical Foundation for Schedules

10:50-11:00 Break

11:00-11:30 
Roy Dyckhoff, Mehrnoosh Sadrzadeh and Julien Truffaut
Algebra, Proof Theory and Applications for a Logic 
of Propositions, Actions and Adjoint Modal Operators

11:30-12:00
Wolfgang Jeltsch
Towards a Common Categorical Semantics for Linear-Time 
Temporal Logic and Functional Reactive Programming

12:00-13:30 Lunch

13:30-14:30 Plenary Address
Dexter Kozen
New

14:30-14:50 Break

14:50-15:20 
Robin Cockett, Ximo Diaz-Boils, Jonathan Gallagher and Pavel Hrubes
Timed Sets, Functional Complexity, and Computability

15:20-15:50 
Ulrich Berger and Tie Hou
Typed vs Untyped Realizability

End of conference